توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی

پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی مکانی برای فعالان صنعت گردشگری و اصناف وابسته

حقایقی جالب درباره ترکمنستان

۱. در سال ۱۸۸۱ روسیه یک پایگاه نظامی برای پشتیبانی حمل‌ونقل ریلی که از دریای خزر شروع می‌شد و از قزاقستان و ازبکستان عبور می‌کرد، احداث نمود، در جریان گسترش این خط ریلی، شهری به نام پولتوراسک در این منطقه به وجود آمد.

۲. در سال ۱۹۱۹ اولین معبد بهاییان در عشق‌آباد تأسیس شد که در سال ۱۹۶۳ به دست شوروی تخریب شد.

۳. در سال ۱۹۲۴ عشق‌آباد به‌عنوان پایتخت ترکمنستان شوروی شناخته شد.

۴. در سال ۱۹۶۲ طرح کانال قره قوم که طولانی‌ترین کانال جهان به طول ۶۰۰ کیلومتر بود و قره قوم را به آمودریا متصل می‌کرد، آغاز شد.

۵. مساحت عشق‌آباد ۴۴۰ کیلومترمربع است، سه برابر ساندرلند (شهری در ناحیه شمال شرقی انگلستان)

۶. عشق‌آباد ۱ میلیون و ۳۲ هزار نفر جمعیت دارد، چهار برابر ساندرلند!

۷. ساکنان عشق‌آباد ترکمن‌ها هستند و زبان رسمی آن‌ها ترکمنی است. ترکمنی از زبان‌های آلتایی و از شاخه اغوز (شاخه‌ای از زبان ترکی) است و مردم ترکمنستان، شمال شرق ایران و شمال افغانستان به این زبان صحبت می‌کنند.

عشق‌آباد

۸. دروازه جهنم، یک میدان گازی در روستای دروازه در قره قروم ترکمنستان در نزدیکی عشق‌آباد است که امروز به یکی از جاذبه‌های این منطقه تبدیل‌شده است. این دروازه درواقع گودالی عظیم به قطر ۷۰ متر و گودی ۲۰ متر است که آتش آن درواقع تراوش گاز طبیعی بوده که ۴۰ سال در حال سوخت است.

عشق‌آباد

۹. این دروازه درواقع در سال ۱۹۷۱ در جریان اکتشاف نفت توسط محققین اتحاد جماهیر شوروی کشف شد.

۱۰. در سال ۱۹۴۸ زلزله‌ای به بزرگی ۷.۲ ریشتر، عشق‌آباد را لرزاند و بخش عظیمی از این شهر را ویران کرد؛ بخش‌های زیادی از شهر امروز بازسازی شده است.

۱۱. منات واحد پول آذربایجان و جمهوری ترکمنستان است، ارزش هر منات معادل ۸۷۰۰ تومان است.(منات در زبان روسی به معنای سکه است)

عشق‌آباد

۱۲. عشق‌آباد در سال ۲۰۰۷ بیش از ۸ هزار گردشگر داشت، این رقم نشان می‌دهد که عشق‌آباد و ترکمنستان پتانسیل‌های بالایی برای جذب گردشگر دارند.

۱۳. پیش‌شماره عشق‌آباد ۰۰۹۹۳ است.

۱۴. سبک غذایی مردم عشق‌آباد و ترکمنستان نزدیک به سبک غذایی مردم آسیای مرکزی است و پلوف یکی از غذاهای اصلی ترکمن‌ها است. پلوف شامل تکه‌های گوشت گوسفند، هویج و برنج می‌شود. پلوف (پلو ترکمنی) را در دیگ‌های چدنی سرو می‌کنند.

عشق‌آباد

۱۵. در نیمی از زمین‌های کشاورزی در ترکمنستان، پنبه کشت می‌شود و این مسئله ترکمنستان را به بزرگ‌ترین تولیدکننده پنبه در جهان تبدیل کرده است.

۱۶. چای سبز نوشیدنی اصلی مردم ترکمنستان است.

۱۷. نژاد اسب «آخال تکه» نژاد است که در ترکمنستان پرورش داده‌شده و به‌عنوان نماد ملی این کشور شناخته می‌شود.

۱۸. ترکمنستان و عشق‌آباد در بافت فرش پیشینه‌ای درخشان دارند و در موزه‌های فرش این کشور بیش از ۱۰۰۰ فرش از قرون ۱۸ و ۱۹ نگه‌داری می‌شود.

پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی مکانی برای فعالان صنعت گردشگری و مدیران کارآمد می باشد، جایی که به شما کاربران گرامی اطلاع رسانی شود در بخش های هتلداری، ایرانگردی، جهانگردی، مدیریت و صنایع وابسته از جمله آشپزی، قنادی و مهارت های زندگی که شما را یاری دهد.
پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی که متعلق به گروه مهرشادگلابچی می باشد برای یاری دانشجویان گردشگری و هتلداری و اصناف وابسته در بخش تحقیقات دانشجویی دانشجویان این مرز و بوم را یاری می دهد، از جمله خدمات دیگری که این گروه ارائه می دهد طراحی وب سایت برای ارگان ها، شرکت های دولتی و خصوصی می باشد و پشتیبانی سایت، محتوا سازی، سئو، بازاریابی اینترنتی، تبلیغات اینترنتی، کمپین تبلیغاتی از فعالیت های این مجموعه می باشد.
Designed By Erfan Powered by Bayan