توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی

پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی مکانی برای فعالان صنعت گردشگری و اصناف وابسته

کشف دیوار هخامنشی

به گزارش مهرشادگلابچی به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمیدرضا کرمی، سرپرست هیأت بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید با اعلام این خبر گفت: دیوار هخامنشی به طول بیش از ۲۰ کیلومتر میان تنگه بلاغی و کوه‌های جنوبی سرپنیران، شناسایی نزدیک به ۳۰۰ گور دوران تاریخی در مناطق مورد مطالعه، شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی شامل چندین سد و نزدیک به ۸۰ کیلومتر کانال آبرسانی در منطقه تنگ حنا، دشت علفی قادرآباد، پاکوه پاسارگاد، سرپنیران و دشت کمین از موارد شناسایی شده در این طرح هستند.

او اظهار کرد: شناسایی آثاری از دوران میان سنگی و نوسنگی و محوطه‌های استقراری مربوط به دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی، دوران اسلامی، کشف معادن تاریخی سنگ در ارتباط با بناهای محوطه پاسارگاد، تنها بخشی از آثار و نشانه‌های فرهنگی است که تاکنون در جریان انجام این پژوهش شناسایی شده است.

وی افزود: علاوه بر «دشت کمین» و «دشت سرپنیران دشت مرغاب» نیز که در شهرستان خرمبید قرار دارد، ازنظر طبیعی و موقعیت جغرافیایی در پیوند با پاسارگاد است.

این باستان شناس با بیان این‌که این مناطق را می‌توان از مهمترین قسمت‌هایی دانست که به طور دائم در دوره‌های مختلف مورد توجه انسان‌ها بوده و در جریان فعالیت‌های پایگاه میراث جهانی پاسارگاد مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: با توجه به اهداف جامعی که در حوزه برنامه‌های باستان‌شناسی این پایگاه قرار گرفته، بررسی میدانی محدوده مورد نظر توسط گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با همکاری کارشناسان و متخصصان کارآزموده در حال انجام است.

به گفته او، در این پروژه که همه‌ی بخش‌های این منطقه را شامل می‌شود، تیم پژوهشی با بررسی جزییات آثار شناسایی شده و با هدف کلان که شامل مرجع مناسب برای فعالیت‌های پژوهشی مطالعاتی، دستیابی به بهترین روش حفاظتی از آثار با در نظر گرفتن موقعیت‌های خاص جغرافیایی، مسیرهای دسترسی و روش حفاظت از آنها است اقدام به بررسی، تحلیل و تکمیل مطالعات و تدوین و مستندنگاری آنها می‌کند.

دیوار 20 کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد

ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی

کرمی افزود: جمع‌آوری داده‌ها از جمله برداشت پلان، موقعیت‌یابی جهانی مکان، برداشت سفال، دوره‌بندی، مستندنگاری آثارمعماری‌ و مشخص کردن وضعیت مالکیت در برنامه‌ای هدفمند برای ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی این منطقه به تفکیک دوره بندی پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی و نقشه ارتباطی مکانی آثار تاریخی مهم دوره ها، بخشهایی از این پروژه است.

وی با بیان این‌که تاکنون از شهر هخامنشی پاسارگاد تنها بخش‌های از محوطه حکومتی کشف شده و در دوره‌های گذشته بیشتر به آن پرداخته شده است، ادامه داد: از زیر ساخت‌های حکومتی و زندگی مردم عادی پیرامون بخش شاه نشین اطلاعات کمی در اختیار است.

سرپرست هیأت بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب گفت: پراکندگی آثار هخامنشی مانند سدها، کانال‌ها و معادن هخامنشی که دارای ارتباط مستقیم با شهر پاسارگاد است و گستره آن از چمیان (شهید آباد) درشهرستان خرمبید آغاز و تا دره سیوند در جنوب دشت پاسارگاد و دشت کمین ادامه یافته است.

به گفته این باستان‌شناس، درگستره مورد مطالعه، قطعاً آثار مهم دیگری نیز از این دوران و دوره‌های پیش و پس از آن وجود دارد که بخش‌هایی از این آثار و محوطه های تاریخی فرهنگی ارزشمند تاکنون شناسایی شده است.

کاوش‌ها در دشت مرغاب ادامه دارد

سرپرست هیأت بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب افزود : با توجه به گستردگی مناطق مورد مطالعه پیش بینی می شود این برنامه تا پایان زمستان سال جاری ادامه یابد.

او تهیه و راه‌اندازی پایگاه اطلاعات مکانی(GIS) آثار و پدیده‌های باستان شناختی شهرستان پاسارگاد را یکی از مهمترین اهداف مورد نظر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد دانست که پس از انجام بررسی و مطالعه میدانی در مناطق یاد شده، انجام خواهد شد.

دیوار 20 کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد

وی با بیان اینکه شهرستان پاسارگاد و بخش مشهد مرغاب در شمال استان فارس، در منطقه کوهستانی قرار گرفته ، این منطقه را شامل چندین دشت میان کوهی دانست که از راه چند دره و تنگ کوهستانی به یکدیگر مرتبط می شوندو میانگین ارتفاع این مناطق ۱۸۵۰ متر از سطح دریا است.

براساس این گزارش؛ بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید استان فارس ،با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می‌شود

پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی مکانی برای فعالان صنعت گردشگری و مدیران کارآمد می باشد، جایی که به شما کاربران گرامی اطلاع رسانی شود در بخش های هتلداری، ایرانگردی، جهانگردی، مدیریت و صنایع وابسته از جمله آشپزی، قنادی و مهارت های زندگی که شما را یاری دهد.
پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی که متعلق به گروه مهرشادگلابچی می باشد برای یاری دانشجویان گردشگری و هتلداری و اصناف وابسته در بخش تحقیقات دانشجویی دانشجویان این مرز و بوم را یاری می دهد، از جمله خدمات دیگری که این گروه ارائه می دهد طراحی وب سایت برای ارگان ها، شرکت های دولتی و خصوصی می باشد و پشتیبانی سایت، محتوا سازی، سئو، بازاریابی اینترنتی، تبلیغات اینترنتی، کمپین تبلیغاتی از فعالیت های این مجموعه می باشد.
Designed By Erfan Powered by Bayan