توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی

پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی مکانی برای فعالان صنعت گردشگری و اصناف وابسته

6 عادت بد که مثل سیگار خطرناکند!

۱.نشستن تمام روز

حتی اگر روزانه‌ و به‌طور منظم ورزش کنید، عادت‌ نشستن طولانی، چه در پشت‌میز چه در خودرو، به طور فزاینده‌ای با مشکلات سلامتی پرشمار و گوناگون پیوند دارد. برطبق پژوهش مرکز خدمات مراقبت‌های سرطان آلبرتا( در کانادا)، که هرساله تقریبا با ۱۶۰.۰۰۰ سرطان سینه، روده، پروستات، و ریه روبه‌رو است، ثابت شده است دو سوم علت این سرطان‌ها با سرطان های مربوط به سیگار مشابه است.

کار درست را انجام دهید: وقت‌های استراحت‌های کوتاهی را از محل کار بگیرید و حتی ایستگاه‌کاری‌ایستاده بسازید(یا بخرید) تا تمام روز را کم‌تر بنشینید. در خانه، در برابر وسوسه‌ی چمباتمه‌زدن طولانی‌مدت جلوی تلویزیون مقاومت کنید. برای آرامش به یک پیاده‌روی کوتاه در اطراف خانه بروید، چند دقیقه را به نظافت خانه اختصاص دهید، یا با دوستان و خانواده برنامه‌های ورزشی روزانه یا هفتگی را مقرر کنید.

۲.خوردن گوشت یا پنیر زیاد

پروتئین‌های حیوانی سرشار از آی‌جی‌اف-‌یک‌(IGF-۱) هستند، که هورمون رشد است و می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را سرعت و افزایش دهد. یک مطالعه از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی که اخیرا در مجله‌ی سِل متابولیزم چاپ شد- دریافت آدم‌هایی که در میان‌سالی رژیم‌های غذایی سرشار از پروتئین حیوانی دارند در مقایسه با آنها که کم‌تر دارند۴برابر احتمال بیش‌تری دارد از سرطان بمیرند- عامل ریسک مرگ‌‌و‌میر از این محل قابل مقایسه با سیگار‌کشیدن است.

کار د‌رست را انجام دهید: مقداری از پروتئین‌های حیوانی را با منابع پروتئینی گیاهی جایگزین کنید. همان پژوهش دریافت که رژیم‌های غذایی با پروتئین گیاهی مثل نخود و لوبیا، که میزان پروتئینی معادل بعضی ازگوشت‌ها دارند، نرخ‌های سرطان را با همان سطح افزایش تکان نمی‌دهد. در کل، بزرگ‌سالانی که در میان‌سالی هستند باید روزانه برای هر پوند وزن بدن‌شان ۰.۸ گرم پروتئین مصرف کنند. جالب است، در این مطالعه پی برده شد که وقتی از ۶۵ سالگی عبور کردید، خوردن پروتئین‌های حیوانی به مقدار زیاد مضر نیست، چون تولید IGF-۱ در بدن‌تان کندتر خواهد شد.

۳.پختن با گاز طبیعی

اگر شما یکی از ۳۴درصد امریکایی هستید که به اجاق گاز مجهز هستند، در هر زمان که غذا می‌پزید مونواکسیدکربن، دی‌اکسیدنیتروژن و فرمالئید اضافی دریافت می‌کنید. این سه ماده‌ی آلوده‌ساز یکسان عینا در دود سیگار دست‌دوم نیز وجود دارند، و یک مطالعه که در مرکز چشم‌انداز سلامت محیط‌زیست انجام شد نشان داد هر سه‌ی این مواد سمی در خانه‌های دارای اجاق‌گازها نسبت به حدنصاب‌های سلامت عمومی بالاتر هستند.

کار درست را انجام دهید: وقتی از اجاق گاز یا هر وسیله‌ی گازی دیگری استفاده می‌کنید دستگاه هود را روشن کنید. تهویه‌ی دامنه‌ی گاز می‌تواند سطوح آلودگی هوا را ۶۰ تا ۹۰‌درصد کاهش ‌دهد، حتی اگر به نظر برسد فن هود ضعیف است. هم‌چنین، پختن را روی شعله‌های عقبی اجاق گاز انجام دهید: بیش‌تر هودها درست در مرکز بالای اجاق گاز نصب نشده‌اند، استفاده از شعله‌های گاز عقبی هودتان کمک خواهد کرد آلو دگی هوای بیش‌تری را مکش و به بیرون هدایت کند.

۴.پختن با روغن‌های اشتباه

حتی اگر به یک اجاق گاز الکتریکی در خانه‌تان اتکاء کنید، در برابر اثرات آلودگی پختن و آشپزی ایمن نیستید. مطالعات مربوط به آشپزخانه‌های رستوران‌ها و خانه‌های مسکونی نشان داده است پختن با حرارت بالا با روغن سویا(‌معمولا با روغن گیاهی برچسب می‌خورند). ماده‌ای خاص به نام آلدهاید و هیدروکربن‌های آروماتیک چندچرخه‌ای جامد را متساعد می‌کند که ترکیب‌های آن همگی در دود سیگار موجود است و با التهاب راه‌تنفسی پیوند دارد.

کار درست را انجام دهید: بهترین روغن مناسب آشپزی را انتخاب کنید. مثلا، روغن زیتون برای سرخ‌کردن یا پختن حرارت بالا خوب نیست، ولی برای پختن با حرارت‌های پایین یا به عنوان پوشش یا سس سالاد عالی است. روغن آووکادو، از طرف دیگر، برای پختن با حرارت بالا کم‌نظیر و فوق‌العاده است. به هنگام خرید روی برچسب روغن‌ها به نقطه‌ی دودشدن(یا سوختن) توجه کنید تا مطمئن شوید روغن با نیازهای شما هم‌خوانی دارد. و فراموش نکنید دستگاه تهویه یا هود را روشن کنید.

۵.برنزه‌کردن بدن با دستگاه

اخیرا پژوهشی در مجله‌ی انجمن پزشکی امریکا به چاپ رسید که برآورد کرده است برنزه‌سازی با دستگاه دقیقا علت ۴۲۰.۰۰۰ سرطان پوست است. در مقایسه با آن سیگار‌کشیدن، فقط علت ۲۶۶.۰۰۰ سرطان ریه است.

 کار درست را انجام دهید: آموختن عشق‌ورزیدن به پوست کم‌رنگ‌تان گام شماره‌ی یک است. ولی اگر واقعا برنزگی یا سرخی طبیعی را می‌خواهید، هویج و سیب‌زمینی بیش‌تری را بخورید که مطالعه‌ی منتشر شده در مجله‌ی تکامل و رفتارشناسی پیشنهاد داده است. هر دو این خوراکی‌ها سرشار از کارتنوئیدها هستند که رنگ پوست‌تان را بدون نگرانی‌داشتن از ریسک مواد مضر موجود در افشره‌ها و کرم‌های برنزه‌سازی با آفتاب، تقویت می‌کنند.

۶.نداشتن خواب کافی.

محرومیت از خواب مزمن، باعث ایجاد فشارخون بالا، حملات قلبی، سکته‌ی مغزی، مرض چاقی، دیابت و مشکلات سلامتی پرشماری می‌شود. یک مطالعه حتی نشان می‌دهد که نداشتن خواب دست‌کم ۶ یا حتی ۷ ساعت به نرخ‌های مرگ مشابه مصرف سیگار می‌انجامد. حتی خواب ضعیف بی‌کیفیت یا منقطع – وقتی از خواب کاملا بیدار نمی‌شوید، ولی این چرخه از خواب سبک تا عمیق دچار وقفه می‌شود- می‌تواند رشد تومورها را سرعت بخشد.

کار درست را انجام دهید: فرض نکنید خسته‌بودن چیزی عادی است. اگر احساس می‌کنید خواب منظم کافی ندارید، با یک آدم حرفه‌ای صحبت کنید تا پی ببرید آیا از یک وضعیت مثل آپنه‌ی خواب که ممکن است با خواب شما تداخل داشته باشد رنج ببریید.

پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی مکانی برای فعالان صنعت گردشگری و مدیران کارآمد می باشد، جایی که به شما کاربران گرامی اطلاع رسانی شود در بخش های هتلداری، ایرانگردی، جهانگردی، مدیریت و صنایع وابسته از جمله آشپزی، قنادی و مهارت های زندگی که شما را یاری دهد.
پایگاه اینترنتی توسعه گردشگری ایرانگردی و جهانگردی که متعلق به گروه مهرشادگلابچی می باشد برای یاری دانشجویان گردشگری و هتلداری و اصناف وابسته در بخش تحقیقات دانشجویی دانشجویان این مرز و بوم را یاری می دهد، از جمله خدمات دیگری که این گروه ارائه می دهد طراحی وب سایت برای ارگان ها، شرکت های دولتی و خصوصی می باشد و پشتیبانی سایت، محتوا سازی، سئو، بازاریابی اینترنتی، تبلیغات اینترنتی، کمپین تبلیغاتی از فعالیت های این مجموعه می باشد.
Designed By Erfan Powered by Bayan